Lež na procházce

Dovolte, abych se vám představila – jsem Lež. I když představování asi není úplně na místě, protože mě každý důvěrně znáte. Neboť já jsem v každém z vás. Já jsem ve vaší duši a zůstanu tam. Braňte se, jak chcete.


Kontakt: Tomáš Fránek, t.franek@centrum.cz, 739542704

Vzdělávací seminář o médiích určený pro děti a mládež od 7. třídy ZŠ až po maturanty
Popis

 

Co se stane, když přesolíte dort? Nebo do guláše dáte příliš cukru? Takové jídlo nikomu chutnat nebude. Každý den ale konzumujeme přesolené nebo přeslazené zprávy říznuté kořením zvaném Lež a mnohdy to ani nepoznáme. Jak vzniká zpráva, jaké ingredience by měla správně mít, jak dlouho by se měla vařit? Co se stane, když uvaříme hoax a prodáme ho tisícům lidí? A proč stále jíme některá cizokrajná jídla, i když víme, že je v nich hodně nekvalitních surovin a spousta koření zvané Lež?

 

V jedno nebo dvouhodinovém semináři ukážeme mladým lidem, jak se vaří a vznikají zprávy, jaké jsou zdroje na internetu, kde se berou nepravdivé či vymyšlené zprávy. Nabízíme v praxi jednu z nejdůležitějších dovedností v dnešní době – mediální gramotnost.
Forma: Jde o interaktivní seminář s praktickým zapojením žáků a studentů. Využíváme videa, komiksy a unikátní vzdělávací animovaný film Lež na procházce, který ukazuje svět médií.
Časová dotace a cena: Program je připravený na jednu nebo dvě vyučovací hodiny. Cena za jednu hodinu je 10 korun, za dvě hodiny 20 korun za žáka (studenta).

Lektoři a autoři programu:

Tomáš Fránek – novinář a učitel, autor projektu protikorupčního vzdělávání, editor pořadu České televize Týden v justici. Pracoval pro MF Dnes, Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, publikoval v Lidových novinách. Projekt interaktivního protikorupčního vzdělávání už absolvovalo více jak pět tisíc studentů základních a středních škol, školením prošli také učitelé z celé České republiky. Více než tisíc studentů už absolvovalo také semináře o mediální výchově a etice.
Eliška Chytková je režisérkou filmů „O Šunce“ a „Jak vzniklo pivo?“ http://www.csfd.cz/film/343308-o-sunce. Se svým filmem se dostala až na filmový festival ve francouzském Cannes. Má i pedagogickou zkušenost, vyučuje animaci na soukromé střední škole ve Zlíně.
Na vzniku filmu se podílely novinářky Sabina Slonková a Simona Holecová z Neovlivní.cz

Číslo akreditace MŠMT 1671/2015-2-23 mediální výchovaFilm Lež na procházce vznikl za podpory Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy

Kontakt: Tomáš Fránek, t.franek@centrum.cz, 739 542 704
Číslo akreditace MŠMT 1671/2015-2-23 mediální výchova

Film Lež na procházce vznikl za podpory Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Nejnovější příspěvky