Kopanice

Ochutnejte Kopanice

Užijte si kraj bohyní a legend pod ochranou UNESCO

Víkendové a jednodenní pobyty v Bílých Karpatech

Mystický víkend:

Vydejte se po stopách žítkovských bohyní. Místní průvodce vás provede po obci, seznámí vás s legendami, ukáže místa, kde bohyně působili. Uvidíte, kde žila nejslavnější žítkovská bohyně Irma Gabrhelová a budete pátrat po tom, zda ještě bohyně existují. A dozvíte se také, proč je had v Bílých Karpatech posvátné zvíře a kde se dají najít léčivé prameny. A získáte informace o tom, jaké léčivé byliny se dají na bělokarpatských loukách najít, jaký čaj se z nich dá uvařit a jak vám byliny pomohou nabrat ztracenou energii. Při krásných výhledech do krajiny ochutnáte místní jídlo.

Cena:

1800 korun na osobu (v ceně 2x ubytování balíček s místním jídlem, průvodcovské služby, vstupné do muzea žitkovské bohyně)

1200 korun na osobu (v ceně 1 x ubytování, balíček s místním jídlem, průvodcovské služby, vstupné)

450 korun za den bez ubytování (v ceně balíček s místním jídlem, průvodcovské služby, vstupné)

Rodinný víkend:

Odpočiňte si, postaráme se o vaše děti. Zatímco se rodiče vydají s průvodcem po stopách žítkovských bohyní, do přírodní rezervace nebo si jenom tak sednou a zkusí si nakreslit svou první krajinu, připravíme pro děti půldenní nebo celodenní program pod vedením zkušených pedagogů. Děti se tak vydají hadí stezkou, na které budou v krajině hledat poklad, vytvoří si vlastní bělokarpatskou legendu, uvaří čaj z bělokarpatských bylinek. Zapojit se samozřejmě mohou i dospělí.

Cena:

2300 na osobu s dítětem do 12 let (v ceně 2x ubytování, balíček s místním jídlem, průvodcovské služby, vstupné, program pro děti)

1700 na osobu s dítětem do 12 let (v ceně 1x ubytování, balíček s místním jídlem, průvodcovské služby, vstupné, program pro děti)

550 na osobu s dítětem do 12 let na jeden den bez ubytování

Turistický víkend:

Od Žítkové přes Rasovou na Vápenice a Bošáčky – poznejte méně známé místa Bílých Karpat, poslechněte si legendy s nimi spojené, nakreslete si svoji první krajinu. A v případě zájmu se vydáme na noční přechod Bílých Karpat.

Cena:

1600 – (v ceně 2x ubytování balíček s místním jídlem, průvodcovské služby)

1100 – (v ceně 1 x ubytování, balíček s místním jídlem, průvodcovské služby)

350 – (jednodenní výlet, v ceně balíček s místním jídlem, průvodcovské služby)

U všech pobytů možnost zajištění jídla, programy jsou vhodné především pro menší skupiny do deseti lidí. Výtěžek z akce bude věnován na neziskové aktivity.
Ubytování v soukromí Žítková pro menší skupiny: krásný výhled na Kopanice, soukromí, grilování, nadstandartní služby.Slovníček

Kopanice

Jsou oblastí Moravského Slovácka ležící přímo na moravsko-slovenském pomezí. Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty je součástí sítě biosférických rezervací Unesco.

Bohyně

Hledali ztracené a ukradené věci, prorokovali věčnou lásku či nevěru partnera, vědí, kolik dětí se komu narodí a koho naopak čeká nějaký velký problém. O schopnostech nejznámější kopanické věštkyně Irmy Gabrhelové, která i v tom největším letním horku nosila zimní kabát, věštit z karet nebo vosku, ale také léčit bylinkami, se v kopanických obcích povídají dodnes úplné legendy. Stará věštkyně, matka sedmi dětí, neměla rádio ani televizi, neuměla číst ani psát a žila na samotě v obci Žítková. Na sklonku života se už cítila opuštěná a bezmocná, vzpomínkami žila v dobách první republiky. Více než dvacet let vůbec nesešla ze své chalupy na samotě dolů do Starého Hrozenkova, střediska celých Kopanic.

Bylinky na Kopanicích

U kopaničářských chalup byly zahrádky, kde se pěstovaly rostliny – boží drevco (pelyněk brotan), maří list (vratič maří list), marunka (kopretina řimbaba). Boží drevco a marunku dávaly matky do první koupele malých děvčátek, aby později chlapcům voněla. Nejpěstovanější rostlinou byla myrta, muškáty a rozmarýn. Zvláště rozmarýnu, který měla vetknutý v šatech nevěsta, se přisuzovala magická moc. Kouzelnou silou prý oplývalo i luční kvítí. Například laskavec (sleziník červený) či milovnik (třezalka tečkovaná) mohl prý děvčatům zajistit milence. Věřilo se, že když děvče, oblečené pouze ve spodničce, vytlačí červenou šťávu z milovniku, dostane milence, na kterého si myslí. Stejného účinku prý bylo dosaženo, když chlapec snědl koláček, do kterého se zapekl laskavec. Krásu měla děvčatům zajistit i bylina něcík, natrhaná na Velký pátek ráno. Před východem slunce se ovšem muselo děvče vykoupat v místě, kde se stékalo několik pramenů, a třikrát oběhnout stavení se šípkovým prutem v ruce. K léčení se používal podběl, petrklíč, devětsil, plicník lékařský či květy a plody černého bezu.

Orchidejové louky

Orchidejové louky v Bílých Karpatech jsou označovány za nejcennější louky střední Evropy, které vznikly díky ukázkovému šetrnému hospodaření člověka v krajině v průběhu stovek let (citlivé odlesnění se zachováním remízků, zavedení jedné seče a pastvy) a jsou tím modelovým příkladem pro trvale udržitelný život dalším generacím. Takové louky nenajdete nikde jinde na světě.

Kontakty:
Brodem UB, o.p.s, Naardenská 142, Uherský Brod
Tel: 00420739542704
t.franek@centrum.cz